MI-254-MY-F4, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 48V 50W
Product Attributes:
Part Number: MI-254-MY-F4
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 48V 50W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
MI-254-MY-F4 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vicor, you may also be interested in the following:
DC DC CONVERTER 18.5V 25W
Product Specifications:
MfrPart.: MI-254-MY-F4Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 48V 50WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MI-200™ (50W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 100VVoltage-Input(Max): 210VVoltage-Output1: 48VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 1.04APower(Watts): 50 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: Remote On/Off, OCP, OTP, OVPOperatingTemperature: -55°C ~ 85°CEfficiency: 90%MountingType: Through HolePackage/Case: Full BrickSize/Dimension: 4.20 L x 2.40 W x 1.00 H (106.7mm x 61.0mm x 25.4mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -MI-254-MY-F4 | Vicor | NHE Electronics