PRM48BT480T400A00, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 48V 400W
For
Vicor, you may also be interested in the following:
DC DC CONVERTER 5.8V 100W
Product Specifications:
MfrPart.: PRM48BT480T400A00Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 48V 400WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: TraySeries: VI Chip® PRM® (400W)PartStatus: ObsoleteType: Pre-Regulator ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 38VVoltage-Input(Max): 55VVoltage-Output1: 48VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 8.33APower(Watts): 400 WVoltage-Isolation: -Applications: ITE (Commercial)Features: Remote On/Off, UVLOOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CEfficiency: 97.4%MountingType: Through HolePackage/Case: 16-DIP ModuleSize/Dimension: 1.28 L x 0.87 W x 0.26 H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -PRM48BT480T400A00 | Vicor | NHE Electronics