V110B12E150B3, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 12V 150W
Product Attributes:
Part Number: V110B12E150B3
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 12V 150W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V110B12E150B3 Datasheet (PDF)
L13.8V/14.5A CONVERTERPAC
Product Specifications:
MfrPart.: V110B12E150B3Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 12V 150WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MINI (150W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 66VVoltage-Input(Max): 154VVoltage-Output1: 12VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 12.5APower(Watts): 150 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -10°C ~ 100°CEfficiency: 87.6%MountingType: Through HolePackage/Case: 9-DIP ModuleSize/Dimension: 2.28 L x 2.20 W x 0.50 H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V110B12E150B3 | Vicor | NHE Electronics