V110B3V3E75BF3, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 3.3V 75W
Product Attributes:
Part Number: V110B3V3E75BF3
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 3.3V 75W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V110B3V3E75BF3 Datasheet (PDF)
DC DC CONVERTER 5.8V 150W
28V/5V,50W/24V,100W COMPAC
Product Specifications:
MfrPart.: V110B3V3E75BF3Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 3.3V 75WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MINI (75W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 66VVoltage-Input(Max): 154VVoltage-Output1: 3.3VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 22.73APower(Watts): 75 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -10°C ~ 100°CEfficiency: 81.5%MountingType: Through HolePackage/Case: 9-DIP ModuleSize/Dimension: 2.28 L x 2.20 W x 0.50 H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V110B3V3E75BF3 | Vicor | NHE Electronics