V150A36M400BF, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 36V 400W
Product Attributes:
Part Number: V150A36M400BF
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 36V 400W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V150A36M400BF Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vicor, you may also be interested in the following:
DC DC CONVERTER 3.3V 264W
DC DC CONVERTER 3.3V 132W
Product Specifications:
MfrPart.: V150A36M400BFMfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 36V 400WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: Maxi (400W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 100VVoltage-Input(Max): 200VVoltage-Output1: 36VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 11.11APower(Watts): 400 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -55°C ~ 100°CEfficiency: 89.3%MountingType: Through HolePackage/Case: Full BrickSize/Dimension: 4.60 L x 2.20 W x 0.54 H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V150A36M400BF | Vicor | NHE Electronics