V24B36H200BG3, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 36V 200W
Product Attributes:
Part Number: V24B36H200BG3
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 36V 200W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V24B36H200BG3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vicor, you may also be interested in the following:
DC DC CONVERTER 18.5V 75W
VI-PU34-EXX 24V 48V 75W 75W MI
DC DC CONVERTER 5.5V 150W
Product Specifications:
MfrPart.: V24B36H200BG3Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 36V 200WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MINI (200W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 18VVoltage-Input(Max): 36VVoltage-Output1: 36VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 5.55APower(Watts): 200 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -40°C ~ 100°CEfficiency: 88%MountingType: Through HolePackage/Case: 9-DIP ModuleSize/Dimension: 2.28 L x 2.20 W x 0.50 H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V24B36H200BG3 | Vicor | NHE Electronics