V24B3V3H150BF3, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 3.3V 150W
Product Attributes:
Part Number: V24B3V3H150BF3
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 3.3V 150W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V24B3V3H150BF3 Datasheet (PDF)
Product Specifications:
MfrPart.: V24B3V3H150BF3Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 3.3V 150WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MINI (150W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 18VVoltage-Input(Max): 36VVoltage-Output1: 3.3VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 45.45APower(Watts): 150 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -40°C ~ 100°CEfficiency: 81.2%MountingType: Through HolePackage/Case: 9-DIP ModuleSize/Dimension: 2.28 L x 2.20 W x 0.50 H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V24B3V3H150BF3 | Vicor | NHE Electronics