V24C24M100BN2, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 24V 100W
Product Attributes:
Part Number: V24C24M100BN2
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 24V 100W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V24C24M100BN2 Datasheet (PDF)
DC DC CONVERTER 5.5V 100W
VI-LJ73-IZ 300V/24V 25W MEGA J
Product Specifications:
MfrPart.: V24C24M100BN2Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 24V 100WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MICRO (100W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 18VVoltage-Input(Max): 36VVoltage-Output1: 24VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 4.17APower(Watts): 100 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -55°C ~ 100°CEfficiency: 88%MountingType: Through HolePackage/Case: Quarter BrickSize/Dimension: 2.28 L x 1.45 W x 0.50 H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V24C24M100BN2 | Vicor | NHE Electronics