V24C28M150B, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 28V 150W
Product Attributes:
Part Number: V24C28M150B
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 28V 150W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V24C28M150B Datasheet (PDF)
DC DC CONVERTER 6.5V 150W
Product Specifications:
MfrPart.: V24C28M150BMfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 28V 150WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MICRO (150W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 18VVoltage-Input(Max): 36VVoltage-Output1: 28VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 5.4APower(Watts): 150 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -55°C ~ 100°CEfficiency: 89%MountingType: Through HolePackage/Case: Quarter BrickSize/Dimension: 2.28 L x 1.45 W x 0.54 H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V24C28M150B | Vicor | NHE Electronics