V28C3V3C50BS2, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Product Attributes:
Part Number: V28C3V3C50BS2
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V28C3V3C50BS2 Datasheet (PDF)
VI-PJW03-MZZ 24V/5V 24V 25W 25
Product Specifications:
MfrPart.: V28C3V3C50BS2Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 3.3V 50WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MICRO (50W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 9VVoltage-Input(Max): 36VVoltage-Output1: 3.3VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 15.15APower(Watts): 50 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -20°C ~ 100°CEfficiency: 71.4%MountingType: Through HolePackage/Case: Quarter BrickSize/Dimension: 2.28 L x 1.45 W x 0.54 H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V28C3V3C50BS2 | Vicor | NHE Electronics