V300A28C400BL, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 28V 400W
Product Attributes:
Part Number: V300A28C400BL
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 28V 400W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V300A28C400BL Datasheet (PDF)
DC DC CONVERTER 5.8V 150W
DC DC CONVERTER 5.8V 150W
Product Specifications:
MfrPart.: V300A28C400BLMfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 28V 400WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: Maxi (400W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 180VVoltage-Input(Max): 375VVoltage-Output1: 28VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 14.28APower(Watts): 400 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -20°C ~ 100°CEfficiency: 87%MountingType: Through HolePackage/Case: Full BrickSize/Dimension: 4.60 L x 2.20 W x 0.62 H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V300A28C400BL | Vicor | NHE Electronics