V300A2C160BS2, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 2V 160W
Product Attributes:
Part Number: V300A2C160BS2
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 2V 160W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V300A2C160BS2 Datasheet (PDF)
D5V/5A-5V/5A CONVERTERPAC
DC DC CONVERTER 5.8V 150W
Product Specifications:
MfrPart.: V300A2C160BS2Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 2V 160WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: Maxi (160W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 180VVoltage-Input(Max): 375VVoltage-Output1: 2VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 80APower(Watts): 160 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -20°C ~ 100°CEfficiency: 74%MountingType: Through HolePackage/Case: Full BrickSize/Dimension: 4.60 L x 2.20 W x 0.54 H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V300A2C160BS2 | Vicor | NHE Electronics