V300A5T300BG3, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 5V 300W
Product Attributes:
Part Number: V300A5T300BG3
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 5V 300W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V300A5T300BG3 Datasheet (PDF)
DC DC CONVERTER 18.5V 75W
VI-PU34-EXX 24V 48V 75W 75W MI
DC DC CONVERTER 5.5V 150W
Product Specifications:
MfrPart.: V300A5T300BG3Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 5V 300WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: Maxi (300W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 180VVoltage-Input(Max): 375VVoltage-Output1: 5VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 60APower(Watts): 300 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -40°C ~ 100°CEfficiency: 84.2%MountingType: Through HolePackage/Case: Full BrickSize/Dimension: 4.60 L x 2.20 W x 0.62 H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V300A5T300BG3 | Vicor | NHE Electronics