V300A8E300BF, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 8V 300W
Product Attributes:
Part Number: V300A8E300BF
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 8V 300W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V300A8E300BF Datasheet (PDF)
DC DC CONVERTER 18.5V 100W
Product Specifications:
MfrPart.: V300A8E300BFMfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 8V 300WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: Maxi (300W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 180VVoltage-Input(Max): 375VVoltage-Output1: 8VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 37.5APower(Watts): 300 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -10°C ~ 100°CEfficiency: 84.8%MountingType: Through HolePackage/Case: Full BrickSize/Dimension: 4.60 L x 2.20 W x 0.54 H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V300A8E300BF | Vicor | NHE Electronics