V300B24M250BG, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 24V 250W
Product Attributes:
Part Number: V300B24M250BG
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 24V 250W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V300B24M250BG Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vicor, you may also be interested in the following:
DC DC CONVERTER 18.5V 100W
Product Specifications:
MfrPart.: V300B24M250BGMfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 24V 250WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MINI (250W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 180VVoltage-Input(Max): 375VVoltage-Output1: 24VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 10.42APower(Watts): 250 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -55°C ~ 100°CEfficiency: 87.5%MountingType: Through HolePackage/Case: 9-DIP ModuleSize/Dimension: 2.28 L x 2.20 W x 0.50 H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V300B24M250BG | Vicor | NHE Electronics