V300C12M150BL2, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 12V 150W
Product Attributes:
Part Number: V300C12M150BL2
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 12V 150W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V300C12M150BL2 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vicor, you may also be interested in the following:
DC DC CONVERTER 3.3V 100W
VI-PJW11-EXX 24V/12V 12V 75W 7
Product Specifications:
MfrPart.: V300C12M150BL2Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 12V 150WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MICRO (150W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 180VVoltage-Input(Max): 375VVoltage-Output1: 12VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 12.5APower(Watts): 150 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -55°C ~ 100°CEfficiency: 85.3%MountingType: Through HolePackage/Case: Quarter BrickSize/Dimension: 2.28 L x 1.45 W x 0.65 H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V300C12M150BL2 | Vicor | NHE Electronics