V375A48C400BF2, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 48V 400W
Product Attributes:
Part Number: V375A48C400BF2
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 48V 400W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V375A48C400BF2 Datasheet (PDF)
DC DC CONVERTER 5.2V 100W
VE-J6Z-IZ 300V/2V 5A ROHS
Product Specifications:
MfrPart.: V375A48C400BF2Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 48V 400WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: Maxi (400W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 250VVoltage-Input(Max): 425VVoltage-Output1: 48VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 8.33APower(Watts): 400 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -20°C ~ 100°CEfficiency: 88.3%MountingType: Through HolePackage/Case: Full BrickSize/Dimension: 4.60 L x 2.20 W x 0.54 H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V375A48C400BF2 | Vicor | NHE Electronics