V375B12M200BS, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 12V 200W
V375B12M200BS Images
V375B12M200BS Images
Product Attributes:
  • Part Number: V375B12M200BS
  • Manufacturer: Vicor
  • Description: DC DC CONVERTER 12V 200W
  • Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • V375B12M200BS Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vicor, you may also be interested in the following:
    VI-BN1-CY-F2
    DC DC CONVERTER 12V 50W
    VE-B7N-MY-S
    DC DC CONVERTER 18.5V 50W
    V72B8C150BL
    DC DC CONVERTER 8V 150W
    VI-B2J-MX-S
    DC DC CONVERTER 36V 75W
    VE-JTX-CX-B1
    DC DC CONVERTER 5.2V 75W
    VI-BTV-IY-F1
    DC DC CONVERTER 5.8V 50W
    Product Specifications:
  • MfrPart.: V375B12M200BS
  • Mfr: Vicor Corporation
  • Product Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • Package: Bulk
  • Series: MINI (200W)
  • PartStatus: Active
  • Type: Isolated Module
  • NumberofOutputs: 1
  • Voltage-Input(Min): 250V
  • Voltage-Input(Max): 425V
  • Voltage-Output1: 12V
  • Voltage-Output2: -
  • Voltage-Output3: -
  • Voltage-Output4: -
  • Current-Output(Max): 16.67A
  • Power(Watts): 200 W
  • Voltage-Isolation: 3 kV
  • Applications: ITE (Commercial)
  • Features: OVP, UVLO
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 100°C
  • Efficiency: 85.4%
  • MountingType: Through Hole
  • Package/Case: 9-DIP Module
  • Size/Dimension: 2.28 L x 2.20 W x 0.50 H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)