V375B15C200BS2, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 15V 200W
V375B15C200BS2 Images
V375B15C200BS2 Images
Product Attributes:
  • Part Number: V375B15C200BS2
  • Manufacturer: Vicor
  • Description: DC DC CONVERTER 15V 200W
  • Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • V375B15C200BS2 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vicor, you may also be interested in the following:
    VE-24N-CY-S
    DC DC CONVERTER 18.5V 50W
    VI-RUY0X-EYYY
    VI-RUY0X-EYYY 3.3V 5V 5.2V 10A
    VI-B6T-EW
    DC DC CONVERTER 6.5V 100W
    VI-M6L-ES
    VI-M6L-ES 300V/28V 300W MEGA
    V375C8T100BN
    DC DC CONVERTER 8V 100W
    VE-JV4-EZ
    DC DC CONVERTER 48V 25W
    Product Specifications:
  • MfrPart.: V375B15C200BS2
  • Mfr: Vicor Corporation
  • Product Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • Package: Bulk
  • Series: MINI (200W)
  • PartStatus: Active
  • Type: Isolated Module
  • NumberofOutputs: 1
  • Voltage-Input(Min): 250V
  • Voltage-Input(Max): 425V
  • Voltage-Output1: 15V
  • Voltage-Output2: -
  • Voltage-Output3: -
  • Voltage-Output4: -
  • Current-Output(Max): 13.33A
  • Power(Watts): 200 W
  • Voltage-Isolation: 3 kV
  • Applications: ITE (Commercial)
  • Features: OVP, UVLO
  • OperatingTemperature: -20°C ~ 100°C
  • Efficiency: 87.7%
  • MountingType: Through Hole
  • Package/Case: 9-DIP Module
  • Size/Dimension: 2.28 L x 2.20 W x 0.50 H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)