V375B15C300BS, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 15V 300W
Product Attributes:
Part Number: V375B15C300BS
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 15V 300W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V375B15C300BS Datasheet (PDF)
Product Specifications:
MfrPart.: V375B15C300BSMfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 15V 300WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MINI (300W)PartStatus: ObsoleteType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 250VVoltage-Input(Max): 425VVoltage-Output1: 15VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 20APower(Watts): 300 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -20°C ~ 100°CEfficiency: 87.5%MountingType: Through HolePackage/Case: 9-DIP ModuleSize/Dimension: 2.28 L x 2.20 W x 0.50 H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V375B15C300BS | Vicor | NHE Electronics