V375C15T75BS2, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 15V 75W
Product Attributes:
Part Number: V375C15T75BS2
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 15V 75W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V375C15T75BS2 Datasheet (PDF)
12V/15V 5V 24V 50W 50W 75W MAS
DC DC CONVERTER 5.2V 100W
Product Specifications:
MfrPart.: V375C15T75BS2Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 15V 75WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MICRO (75W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 250VVoltage-Input(Max): 425VVoltage-Output1: 15VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 5APower(Watts): 75 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -40°C ~ 100°CEfficiency: 86.2%MountingType: Through HolePackage/Case: Quarter BrickSize/Dimension: 2.28 L x 1.45 W x 0.54 H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V375C15T75BS2 | Vicor | NHE Electronics