V48C36M150BL, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 36V 150W
Product Attributes:
Part Number: V48C36M150BL
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 36V 150W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V48C36M150BL Datasheet (PDF)
VI-PJ623-CXW 300V/15V 24V 75W
Product Specifications:
MfrPart.: V48C36M150BLMfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 36V 150WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MICRO (150W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 36VVoltage-Input(Max): 75VVoltage-Output1: 36VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 4.17APower(Watts): 150 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -55°C ~ 100°CEfficiency: 87.6%MountingType: Through HolePackage/Case: Quarter BrickSize/Dimension: 2.28 L x 1.45 W x 0.62 H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V48C36M150BL | Vicor | NHE Electronics