V48C48C150BG, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 48V 150W
Product Attributes:
Part Number: V48C48C150BG
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 48V 150W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V48C48C150BG Datasheet (PDF)
DC DC CONVERTER 7.5V 100W
Product Specifications:
MfrPart.: V48C48C150BGMfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 48V 150WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MICRO (150W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 36VVoltage-Input(Max): 75VVoltage-Output1: 48VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 3.13APower(Watts): 150 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -20°C ~ 100°CEfficiency: 89%MountingType: Through HolePackage/Case: Quarter BrickSize/Dimension: 2.28 L x 1.45 W x 0.62 H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V48C48C150BG | Vicor | NHE Electronics