V48C5M50B3, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 5V 50W
Product Attributes:
Part Number: V48C5M50B3
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 5V 50W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
V48C5M50B3 Datasheet (PDF)
VI-RF022-CYVY 5V 15V 15V 50W 1
VI-PA33-CYY 24V 24V 50W 50W AU
DC DC CONVERTER 6.5V 150W
Product Specifications:
MfrPart.: V48C5M50B3Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 5V 50WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: MICRO (50W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 36VVoltage-Input(Max): 75VVoltage-Output1: 5VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 10APower(Watts): 50 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OVP, UVLOOperatingTemperature: -55°C ~ 100°CEfficiency: 84.5%MountingType: Through HolePackage/Case: Quarter BrickSize/Dimension: 2.28 L x 1.45 W x 0.54 H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -V48C5M50B3 | Vicor | NHE Electronics