V72C15M150B, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 15V 150W
V72C15M150B Images
V72C15M150B Images
Product Attributes:
  • Part Number: V72C15M150B
  • Manufacturer: Vicor
  • Description: DC DC CONVERTER 15V 150W
  • Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • V72C15M150B Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vicor, you may also be interested in the following:
    VE-BTM-IY-F3
    DC DC CONVERTER 10V 50W
    VI-BW4-IW
    DC DC CONVERTER 48V 100W
    VI-PU13-IXY
    VI-PU13-IXY 12V 24V 75W 50W MI
    V375C28T75BN
    DC DC CONVERTER 28V 75W
    VE-JTL-IW
    DC DC CONVERTER 28V 100W
    VE-BWT-MW-F3
    DC DC CONVERTER 6.5V 100W
    Product Specifications:
  • MfrPart.: V72C15M150B
  • Mfr: Vicor Corporation
  • Product Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • Package: Bulk
  • Series: MICRO (150W)
  • PartStatus: Active
  • Type: Isolated Module
  • NumberofOutputs: 1
  • Voltage-Input(Min): 43V
  • Voltage-Input(Max): 110V
  • Voltage-Output1: 15V
  • Voltage-Output2: -
  • Voltage-Output3: -
  • Voltage-Output4: -
  • Current-Output(Max): 10A
  • Power(Watts): 150 W
  • Voltage-Isolation: 3 kV
  • Applications: ITE (Commercial)
  • Features: OVP, UVLO
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 100°C
  • Efficiency: 85.9%
  • MountingType: Through Hole
  • Package/Case: Quarter Brick
  • Size/Dimension: 2.28 L x 1.45 W x 0.54 H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)