VE-21Z-MX-F2, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 2V 30W
VE-21Z-MX-F2 Images
VE-21Z-MX-F2 Images
Product Attributes:
  • Part Number: VE-21Z-MX-F2
  • Manufacturer: Vicor
  • Description: DC DC CONVERTER 2V 30W
  • Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • VE-21Z-MX-F2 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vicor, you may also be interested in the following:
    VI-BW3-IW
    DC DC CONVERTER 24V 100W
    VI-23K-MU
    DC DC CONVERTER 40V 200W
    FSS100-100-000-000
    FLEXPAC STD 2 OUTPUT
    VI-LCW0-MV
    VI-LCW0-MV 24V/5V 150W COMPAC
    VI-JWV-MZ-F2
    DC DC CONVERTER 5.8V 25W
    VI-B5V-CW-S
    DC DC CONVERTER 5.8V 100W
    Product Specifications:
  • MfrPart.: VE-21Z-MX-F2
  • Mfr: Vicor Corporation
  • Product Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • Package: Bulk
  • Series: VE-200™ (75W)
  • PartStatus: Active
  • Type: Isolated Module
  • NumberofOutputs: 1
  • Voltage-Input(Min): 21V
  • Voltage-Input(Max): 32V
  • Voltage-Output1: 2V
  • Voltage-Output2: -
  • Voltage-Output3: -
  • Voltage-Output4: -
  • Current-Output(Max): 15A
  • Power(Watts): 30 W
  • Voltage-Isolation: 3 kV
  • Applications: ITE (Commercial)
  • Features: OCP, OTP, OVP, SCP
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 85°C
  • Efficiency: 90%
  • MountingType: Through Hole
  • Package/Case: Full Brick
  • Size/Dimension: 4.60 L x 1.86 W x 1.05 H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)