VE-24K-EU-B1, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 40V 200W
Product Attributes:
Part Number: VE-24K-EU-B1
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 40V 200W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
VE-24K-EU-B1 Datasheet (PDF)
DC DC CONVERTER 18.5V 50W
DC DC CONVERTER 13.8V 50W
Product Specifications:
MfrPart.: VE-24K-EU-B1Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 40V 200WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: VE-200™ (200W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 55VVoltage-Input(Max): 100VVoltage-Output1: 40VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 5APower(Watts): 200 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OCP, OTP, OVP, SCPOperatingTemperature: -10°C ~ 85°CEfficiency: 88%MountingType: Through HolePackage/Case: Full BrickSize/Dimension: 4.60 L x 2.40 W x 1.07 H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -VE-24K-EU-B1 | Vicor | NHE Electronics