VE-25H-IW-F2, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 52V 100W
Product Attributes:
Part Number: VE-25H-IW-F2
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 52V 100W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
VE-25H-IW-F2 Datasheet (PDF)
DC DC CONVERTER 13.8V 25W
VI-PCW13-CYY 24V/12V 24V 50W 5
Product Specifications:
MfrPart.: VE-25H-IW-F2Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 52V 100WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: VE-200™ (100W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 100VVoltage-Input(Max): 200VVoltage-Output1: 52VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 1.92APower(Watts): 100 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OCP, OTP, OVP, SCPOperatingTemperature: -40°C ~ 85°CEfficiency: 90%MountingType: Through HolePackage/Case: Full BrickSize/Dimension: 4.60 L x 1.86 W x 1.05 H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -VE-25H-IW-F2 | Vicor | NHE Electronics