VE-25J-MX-F3, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 36V 75W
Product Attributes:
Part Number: VE-25J-MX-F3
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 36V 75W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
VE-25J-MX-F3 Datasheet (PDF)
DC DC CONVERTER 5.5V 150W
DC DC CONVERTER 18.5V 25W
Product Specifications:
MfrPart.: VE-25J-MX-F3Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 36V 75WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: VE-200™ (75W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 100VVoltage-Input(Max): 200VVoltage-Output1: 36VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 2.08APower(Watts): 75 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OCP, OTP, OVP, SCPOperatingTemperature: -55°C ~ 85°CEfficiency: 90%MountingType: Through HolePackage/Case: Full BrickSize/Dimension: 4.60 L x 1.86 W x 0.79 H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -VE-25J-MX-F3 | Vicor | NHE Electronics