VE-B33-EV-F1, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 24V 150W
Product Attributes:
Part Number: VE-B33-EV-F1
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 24V 150W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
VE-B33-EV-F1 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vicor, you may also be interested in the following:
DC DC CONVERTER 3.3V 200W
Product Specifications:
MfrPart.: VE-B33-EV-F1Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 24V 150WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: VE-200™ (150W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 42VVoltage-Input(Max): 60VVoltage-Output1: 24VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 6.25APower(Watts): 150 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OCP, OTP, OVP, SCPOperatingTemperature: -10°C ~ 85°CEfficiency: 88%MountingType: Through HolePackage/Case: Full BrickSize/Dimension: 4.60 L x 1.86 W x 0.79 H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -VE-B33-EV-F1 | Vicor | NHE Electronics