VE-J20-MZ-F3, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 5V 25W
Product Attributes:
Part Number: VE-J20-MZ-F3
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 5V 25W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
VE-J20-MZ-F3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vicor, you may also be interested in the following:
28V/15V 5V 150W 50W MIL COMPAC
DC DC CONVERTER 18.5V 50W
Product Specifications:
MfrPart.: VE-J20-MZ-F3Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 5V 25WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: VE-J00™ (25W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 21VVoltage-Input(Max): 56VVoltage-Output1: 5VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 5APower(Watts): 25 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OCP, SCPOperatingTemperature: -55°C ~ 100°CEfficiency: 90%MountingType: Through HolePackage/Case: Half BrickSize/Dimension: 2.28 L x 1.80 W x 0.79 H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -VE-J20-MZ-F3 | Vicor | NHE Electronics