VE-J33-CY-F2, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 24V 50W
Product Attributes:
Part Number: VE-J33-CY-F2
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 24V 50W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
VE-J33-CY-F2 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vicor, you may also be interested in the following:
MI-L7L-MW 165V/28V 100W MIL ME
DC DC CONVERTER DUAL 24V 24V
DC DC CONVERTER 3.3V 264W
Product Specifications:
MfrPart.: VE-J33-CY-F2Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 24V 50WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: VE-J00™ (50W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 42VVoltage-Input(Max): 60VVoltage-Output1: 24VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 2.08APower(Watts): 50 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OCP, SCPOperatingTemperature: -25°C ~ 100°CEfficiency: 90%MountingType: Through HolePackage/Case: Half BrickSize/Dimension: 2.28 L x 1.86 W x 1.04 H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -VE-J33-CY-F2 | Vicor | NHE Electronics