VI-21L-CY-F4, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 28V 50W
VI-21L-CY-F4 Images
VI-21L-CY-F4 Images
Product Attributes:
  • Part Number: VI-21L-CY-F4
  • Manufacturer: Vicor
  • Description: DC DC CONVERTER 28V 50W
  • Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • VI-21L-CY-F4 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vicor, you may also be interested in the following:
    VE-J0M-EZ-S
    DC DC CONVERTER 10V 25W
    VI-J5L-MZ
    DC DC CONVERTER 28V 25W
    VI-BTM-EV-F4
    DC DC CONVERTER 10V 150W
    VI-22J-IY-F4
    DC DC CONVERTER 36V 50W
    VI-2VV-IY-S
    DC DC CONVERTER 5.8V 50W
    VE-B6Z-MX
    DC DC CONVERTER 2V 30W
    Product Specifications:
  • MfrPart.: VI-21L-CY-F4
  • Mfr: Vicor Corporation
  • Product Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • Package: Bulk
  • Series: VI-200™ (50W)
  • PartStatus: Active
  • Type: Isolated Module
  • NumberofOutputs: 1
  • Voltage-Input(Min): 21V
  • Voltage-Input(Max): 32V
  • Voltage-Output1: 28V
  • Voltage-Output2: -
  • Voltage-Output3: -
  • Voltage-Output4: -
  • Current-Output(Max): 1.79A
  • Power(Watts): 50 W
  • Voltage-Isolation: 3 kV
  • Applications: ITE (Commercial)
  • Features: OCP, OTP, OVP, SCP
  • OperatingTemperature: -25°C ~ 85°C
  • Efficiency: 90%
  • MountingType: Through Hole
  • Package/Case: Full Brick
  • Size/Dimension: 4.60 L x 1.86 W x 1.05 H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)