VI-24J-CW-F3, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 36V 100W
VI-24J-CW-F3 Images
VI-24J-CW-F3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: VI-24J-CW-F3
  • Manufacturer: Vicor
  • Description: DC DC CONVERTER 36V 100W
  • Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • VI-24J-CW-F3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Vicor, you may also be interested in the following:
    VE-MT1-EU
    VE-MT1-EU 110V/12V 200W
    V24B24C200BS
    DC DC CONVERTER 24V 200W
    VE-JTV-EX-F4
    DC DC CONVERTER 5.8V 75W
    VE-B2X-CW
    DC DC CONVERTER 5.2V 100W
    VI-AIM-E1
    FRONT END MODULE 9-PIN BRICK
    V300C12T150BS2
    DC DC CONVERTER 12V 150W
    Product Specifications:
  • MfrPart.: VI-24J-CW-F3
  • Mfr: Vicor Corporation
  • Product Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • Package: Bulk
  • Series: VI-200™ (100W)
  • PartStatus: Active
  • Type: Isolated Module
  • NumberofOutputs: 1
  • Voltage-Input(Min): 55V
  • Voltage-Input(Max): 100V
  • Voltage-Output1: 36V
  • Voltage-Output2: -
  • Voltage-Output3: -
  • Voltage-Output4: -
  • Current-Output(Max): 2.78A
  • Power(Watts): 100 W
  • Voltage-Isolation: 3 kV
  • Applications: ITE (Commercial)
  • Features: OCP, OTP, OVP, SCP
  • OperatingTemperature: -25°C ~ 85°C
  • Efficiency: 90%
  • MountingType: Through Hole
  • Package/Case: Full Brick
  • Size/Dimension: 4.60 L x 1.86 W x 0.79 H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)