VI-25K-EX-B1, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 40V 75W
Product Attributes:
Part Number: VI-25K-EX-B1
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 40V 75W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
VI-25K-EX-B1 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vicor, you may also be interested in the following:
300V/5V 5V 25W 25W MASTER DUAL
Product Specifications:
MfrPart.: VI-25K-EX-B1Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 40V 75WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: VI-200™ (75W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 100VVoltage-Input(Max): 200VVoltage-Output1: 40VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 1.88APower(Watts): 75 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OCP, OTP, OVP, SCPOperatingTemperature: -10°C ~ 85°CEfficiency: 88%MountingType: Through HolePackage/Case: Full BrickSize/Dimension: 4.60 L x 2.40 W x 1.07 H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -VI-25K-EX-B1 | Vicor | NHE Electronics