VI-B50-IY-S, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 5V 50W
Product Attributes:
Part Number: VI-B50-IY-S
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 5V 50W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
VI-B50-IY-S Datasheet (PDF)
Product Specifications:
MfrPart.: VI-B50-IY-SMfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 5V 50WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: VI-200™ (50W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 100VVoltage-Input(Max): 200VVoltage-Output1: 5VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 10APower(Watts): 50 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OCP, OTP, OVP, SCPOperatingTemperature: -40°C ~ 85°CEfficiency: 90%MountingType: Through HolePackage/Case: Full BrickSize/Dimension: 4.60 L x 1.80 W x 0.52 H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -VI-B50-IY-S | Vicor | NHE Electronics