VI-B61-CY-B1, Vicor, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 12V 50W
Product Attributes:
Part Number: VI-B61-CY-B1
Manufacturer: Vicor
Description: DC DC CONVERTER 12V 50W
Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
VI-B61-CY-B1 Datasheet (PDF)
VI-QU01-EQV 5V 12V 400W 150W M
Product Specifications:
MfrPart.: VI-B61-CY-B1Mfr: Vicor CorporationDescription: DC DC CONVERTER 12V 50WProduct Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC ConvertersPackage: BulkSeries: VI-200™ (50W)PartStatus: ActiveType: Isolated ModuleNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 200VVoltage-Input(Max): 400VVoltage-Output1: 12VVoltage-Output2: -Voltage-Output3: -Voltage-Output4: -Current-Output(Max): 4.17APower(Watts): 50 WVoltage-Isolation: 3 kVApplications: ITE (Commercial)Features: OCP, OTP, OVP, SCPOperatingTemperature: -25°C ~ 85°CEfficiency: 90%MountingType: Through HolePackage/Case: Full BrickSize/Dimension: 4.60 L x 2.40 W x 1.07 H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)SupplierDevicePackage: -ControlFeatures: -ApprovalAgency: -VI-B61-CY-B1 | Vicor | NHE Electronics