15KPA36AE3/TR13, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 36VWM 59.8VC P600
15KPA36AE3/TR13 Images
15KPA36AE3/TR13 Images
Product Attributes:
  • Part Number: 15KPA36AE3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 36VWM 59.8VC P600
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • 15KPA36AE3/TR13 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    A54SX32A-2TQG100I
    IC FPGA 81 I/O 100TQFP
    MXLPLAD30KP15CA
    TVS DIODE 15VWM 25.8VC PLAD
    DSC6023CI2A-00A5
    MEMS OSC (FS) ULTRA LOW POWER LV
    MCP1792-3302H/DB
    IC REG LIN 3.3V 100MA SOT223-3
    PIC16LF18855-I/SO
    IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
    SMAX-180CS-ACTEL
    ADAPTER MODULE 180CS
    Product Specifications:
  • MfrPart.: 15KPA36AE3/TR13
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 36V
  • Voltage-Breakdown(Min): 40.2V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 59.8V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 252.5A
  • Power-PeakPulse: 15000W (15kW)
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)