15KPA36CAE3/TR13, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 36VWM 59.8VC P600
15KPA36CAE3/TR13 Images
15KPA36CAE3/TR13 Images
Product Attributes:
  • Part Number: 15KPA36CAE3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 36VWM 59.8VC P600
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • 15KPA36CAE3/TR13 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    AT91SAM9CN12B-CFU
    IC MCU 32BIT 128KB ROM 217BGA
    UFR3010
    RECTIFIER
    93LC46AXT/SN
    IC EEPROM 1KBIT SPI 2MHZ 8SOIC
    MRF559G
    RF TRANS NPN 16V 870MHZ MICRO X
    1N5225B
    VOLTAGE REGULATOR
    PIC16F1516T-I/SS
    IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: 15KPA36CAE3/TR13
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 36V
  • Voltage-Breakdown(Min): 40.2V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 59.8V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 252.5A
  • Power-PeakPulse: 15000W (15kW)
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)