1N5229B-1E3 Images
1N5229B-1E3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: 1N5229B-1E3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: ZENER DIODE
  • Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
  • 1N5229B-1E3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    SY10EL05ZI-TR
    IC GATE AND/NAND DIFF 2INP 8SOIC
    AT49F040A-55TU-T
    IC FLASH 4MBIT PARALLEL 32TSOP
    1N6121US
    TVS DIODE
    M2GL010T-1VF400
    IC FPGA 195 I/O 400VFBGA
    ATA6629-GAQW
    IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SO
    SMCJ6067/TR13
    TVS DIODE 121VWM 223VC DO214AB
    Product Specifications:
  • MfrPart.: 1N5229B-1E3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Description: ZENER DIODE
  • Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
  • Package: Bulk
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Voltage-Zener(Nom)(Vz): 4.3 V
  • Tolerance: ±5%
  • Power-Max: 500 mW
  • Impedance(Max)(Zzt): 22 Ohms
  • Current-ReverseLeakage@Vr: 5 µA @ 1 V
  • Voltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.5 V @ 200 mA
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 175°C (TJ)