1N5635A/TR, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO13
MOD INVERTER CCFL DUAL 4W 5V
IC OSC SINGLE TIMER 5MHZ SOT23-5
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 14SOIC
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMLG
Product Specifications:
MfrPart.: 1N5635A/TRMfr: Microchip TechnologyDescription: TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO13Product Category: Circuit Protection~TVS - DiodesPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveType: ZenerUnidirectionalChannels: 1BidirectionalChannels: -Voltage-ReverseStandoff(Typ): 10.2VVoltage-Breakdown(Min): 11.4VVoltage-Clamping(Max)@Ipp: 16.7VCurrent-PeakPulse(10/1000µs): 90APower-PeakPulse: 1500W (1.5kW)PowerLineProtection: NoApplications: General PurposeCapacitance@Frequency: -OperatingTemperature: -65°C ~ 175°C (TJ)MountingType: Through HolePackage/Case: DO-131N5635A/TR | Microchip Technology | NHE Electronics