1N5653E3/TR, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 55.1VWM 98VC DO13
1N5653E3/TR Images
1N5653E3/TR Images
Product Attributes:
  • Part Number: 1N5653E3/TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 55.1VWM 98VC DO13
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • 1N5653E3/TR Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    SY100EL16VEZI-TR
    IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC
    ATSAM4S8BB-MN
    IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN
    LX1688CPW
    IC CCFL CNTRL 70KHZ 24TSSOP
    SMBJ5338CE3/TR13
    DIODE ZENER 5.1V 5W SMBJ
    1N4103UR/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    DSC1001DC1-072.0000T
    MEMS OSC XO 72.0000MHZ CMOS SMD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: 1N5653E3/TR
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 55.1V
  • Voltage-Breakdown(Min): 61.2V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 98V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 15.3A
  • Power-PeakPulse: 1500W (1.5kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 175°C (TA)