1N6622E3 Images
1N6622E3 Images
Product Attributes:
  • Part Number: 1N6622E3
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: ZENER DIODE
  • Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
  • 1N6622E3 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MXP5KE22CA
    TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO204AL
    PIC18F43K22-I/PT
    IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
    SST39LF401C-55-4C-EKE-T
    IC FLASH 4MBIT PARALLEL 48TSOP
    PIC16LF818T-I/SOTSL
    IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
    ATMEGA88A-CCU
    IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32UFBGA
    PIC32MX150F128BT-I/SO
    IC MCU 32BIT 128KB FLASH 28SOIC
    Product Specifications:
  • Manufacturer Product Number: 1N6622E3
  • Mfr: Microchip Technology
  • Detailed Description: ZENER DIODE
  • Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
  • Package: Bulk
  • Series: -
  • Part Status: Active
  • Diode Type: -
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): -
  • Current - Average Rectified (Io): -
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.6 V @ 2 A
  • Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)