2EZ20D2/TR8, Microchip Technology, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 20V 2W DO204AL
IC 10/100 INTEG SWITCH 208PQFP
RF TRANS 50V 1.215GHZ 55FW-1
IC REG LINEAR 2.7V/3.3V 6TMLF
MEMS OSC PROG BLANK 1MHZ-100MHZ
IC MCU 16/32BIT 32KB FLSH 144BGA
IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 64QFN
Product Specifications:
MfrPart.: 2EZ20D2/TR8Mfr: Microsemi Corporation (Now part of Microchip Technology)Description: DIODE ZENER 20V 2W DO204ALProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 20 VTolerance: ±2%Power-Max: 2 WImpedance(Max)(Zzt): 11 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 500 nA @ 15.2 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: 1.2 V @ 200 mAOperatingTemperature: -65°C ~ 150°CMountingType: Through HolePackage/Case: DO-204AL, DO-41, Axial2EZ20D2/TR8 | Microchip Technology | NHE Electronics