30KPA28CAE3/TR13, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 28VWM 50VC P600
30KPA28CAE3/TR13 Images
30KPA28CAE3/TR13 Images
Product Attributes:
  • Part Number: 30KPA28CAE3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 28VWM 50VC P600
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • 30KPA28CAE3/TR13 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSC612RI2A-01J8
    MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-85C
    AGLE3000V2-FGG896I
    IC FPGA 620 I/O 896FBGA
    LC14A/TR
    TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO202AA
    MXRT100KP48AE3
    TVS DIODE 48VWM 94.3VC CASE 5A
    PIC16LF15355-E/ML
    IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
    ATCRYPTOAUTHXPLAINED
    CRYPTOAUTHXPLAINED
    Product Specifications:
  • MfrPart.: 30KPA28CAE3/TR13
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 28V
  • Voltage-Breakdown(Min): 31.28V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 50V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 606A
  • Power-PeakPulse: 30000W (30kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)