30KPA96AE3/TR13, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 96VWM 156VC P600
30KPA96AE3/TR13 Images
30KPA96AE3/TR13 Images
Product Attributes:
  • Part Number: 30KPA96AE3/TR13
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 96VWM 156VC P600
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • 30KPA96AE3/TR13 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    UES703
    RECTIFIER
    ATTINY1604-SSFR
    IC MCU 8BIT 16KB FLASH 14SOIC
    M1.5KE400AE3
    TVS DIODE 324VWM 548VC CASE-1
    DSPIC33EP512MC206T-E/MR
    IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64VQFN
    DSC1003DI1-052.0000T
    MEMS OSC 52MHZ LVCMOS 50PPM 2.5X
    JAN1N3041D-1/TR
    VOLTAGE REGULATOR
    Product Specifications:
  • MfrPart.: 30KPA96AE3/TR13
  • Mfr: Microchip Technology
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 96V
  • Voltage-Breakdown(Min): 107.2V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 156V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 194.2A
  • Power-PeakPulse: 30000W (30kW)
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 175°C (TJ)