A42MX36-CQ208M Images
A42MX36-CQ208M Images
Product Attributes:
  • Part Number: A42MX36-CQ208M
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC FPGA 176 I/O 208CQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
  • A42MX36-CQ208M Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MASMCJ6.5A
    TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
    JANTX1N6466US/TR
    TVS DIODE 30.5VWM 47.5VC
    VSC8564XKS-14
    IC TELECOM INTERFACE 256BGA
    PIC24FJ64GU202-E/SO
    IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28SOIC
    MIC5383-MG4YMT-TR
    IC REG LIN 1.2V/1.8V/2.8V 16MLF
    DSA1001DL2-080.0000VAO
    MEMS OSC AUTO LP -40C-105C 25PPM
    Product Specifications:
  • MfrPart.: A42MX36-CQ208M
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
  • Package: Tray
  • Series: MX
  • PartStatus: Active
  • NumberofLABs/CLBs: -
  • NumberofLogicElements/Cells: -
  • TotalRAMBits: 2560
  • NumberofI/O: 176
  • NumberofGates: 54000
  • Voltage-Supply: 3V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
  • MountingType: Surface Mount
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 125°C (TC)