A42MX36-FPQ240 Images
A42MX36-FPQ240 Images
Product Attributes:
  • Part Number: A42MX36-FPQ240
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: IC FPGA 202 I/O 240QFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
  • A42MX36-FPQ240 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    DSC2022FI1-H0006T
    MEMS OSC XO 2.25V-3.6V 14SMD
    MSMCJ170AE3/TR
    TVS DIODE 170VWM 275VC SMCJ
    MIC2585-1MYTS
    IC HOT SWAP CTRLR GP 24TSSOP
    JAN1N6173A
    TVS DIODE 152VWM 273VC C AXIAL
    PIC16C77T-20I/PT
    IC MCU 8BIT 14KB OTP 44TQFP
    1N5351CE3/TR12
    DIODE ZENER 14V 5W T18
    Product Specifications:
  • MfrPart.: A42MX36-FPQ240
  • Mfr: Microsemi Corporation (Now part of Microchip Technology)
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
  • Package: Tray
  • Series: MX
  • PartStatus: Obsolete
  • NumberofLABs/CLBs: -
  • NumberofLogicElements/Cells: -
  • TotalRAMBits: 2560
  • NumberofI/O: 202
  • NumberofGates: 54000
  • Voltage-Supply: 3V ~ 3.6V, 4.75V ~ 5.25V
  • MountingType: Surface Mount
  • OperatingTemperature: 0°C ~ 70°C (TA)