APT2X60DQ60J, Microchip Technology, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE MODULE 600V 60A ISOTOP
SENSOR DIGITAL -55C-125C 8MSOP
QUAD CHANNEL EEPROM I2C DAC
TVS DIODE 120VWM 235VC CASE 5A
DIODE GEN PURP 990V 1A D5A
IGBT MODULE 600V 150A 340W SP3
Product Specifications:
Mfr Part: APT2X60DQ60JMfr: Microchip TechnologyDescription: DIODE MODULE 600V 60A ISOTOPProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: TubeSeries: -Part Status: ActiveDiode Configuration: 2 IndependentDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 60AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 2.3 V @ 60 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 25 µA @ 600 VOperating Temperature - Junction: -Mounting Type: Chassis MountPackage / Case: SOT-227-4, miniBLOCAPT2X60DQ60J | Microchip Technology | NHE Electronics