APT36N90BC3G, Microchip Technology, Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - Single, MOSFET N-CH 900V 36A TO247
TVS DIODE 45VWM 72.7VC CASE 5A
TRANSISTOR RH SMALL-SIGNAL BJT
MEMS OSC XO 24.0000MHZ CMOS SMD
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
IC EEPROM 8KBIT I2C TSOT23-5
DIODE ZENER 20V 1.5W DO204AL
Product Specifications:
MfrPart.: APT36N90BC3GMfr: Microsemi Corporation (Now part of Microchip Technology)Description: MOSFET N-CH 900V 36A TO247Product Category: Discrete Semiconductor Products~Transistors - FETs, MOSFETs - SinglePackage: TubeSeries: CoolMOS™PartStatus: ObsoleteFETType: N-ChannelTechnology: MOSFET (Metal Oxide)DraintoSourceVoltage(Vdss): 900 VCurrent-ContinuousDrain(Id)@25°C: 36A (Tc)DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn): 10VRdsOn(Max)@IdVgs: 120mOhm @ 18A, 10VVgs(th)(Max)@Id: 3.5V @ 2.9mAGateCharge(Qg)(Max)@Vgs: 252 nC @ 10 VVgs(Max): ±20VInputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds: 7463 pF @ 25 VFETFeature: Super JunctionPowerDissipation(Max): 390W (Tc)OperatingTemperature: -55°C ~ 150°C (TJ)MountingType: Through HoleSupplierDevicePackage: TO-247 [B]APT36N90BC3G | Microchip Technology | NHE Electronics